PROJEKT „DAN BEZVEZE 2023.”

O PROJEKTU

Dan BezVeze je autorski projekt Mirene Maljković, učiteljice informatike-mentorice u Osnovnoj školi Rapska u Zagrebu. Cilj projekta je kod učenika, ali i svih drugih sudionika, osvijestiti nepovoljan utjecaj prekomjerne i nepromišljene uporabe tehnologije na duševno i tjelesno zdravlje te na socijalne i komunikacijske vještine. Naravno, namjera nije tehnologiju prikazati u negativnom svjetlu. Naprotiv, tehnološki napredak mnoge nam je stvari učinio dostupnijima. Važno je razlučiti kada su nam pametni telefoni, računala i slični uređaji saveznici, a kada postajemo njihovi robovi.

Stoga je naglasak na aktivnostima koje od učenika zahtijevaju što više kretanja i potiču ih na druženje i zajedništvo.

Učenici šestog razreda OŠ „Matija Gubec” u Čemincu obilježili su Dan BezVeze u dvorištu škole i u učionici. Umjesto pametnih telefona, tableta, računala i sl., učenicima su bile ponuđene aktivnosti koje ih potiču na kretanje, razvijanje socijalne i komunikacijske vještine i kreativnost. Učenici su se na taj dan zabavili uz puno smijeha i bez imalo straha od pogreški govorili na njemačkom jeziku. Učenici su igrali „Schere, Stein, Papir” (kamen, škare, papir), „Assoziationen” (igra asocijacija, jedan učenik kaže proljeće te dobacuje lopticu drugom učeniku koji navede asocijaciju vezano za proljeće te tako u krug navodeći i druge teme i asocijacije), „Zahlen bis 100” (učenici stoje u krugu i odbrojavaju se od 1 do 100, onaj učenik koji kaže pogrešan broj ispada), „Wer bin ich?” („Tko sam ja”- učenici navode poznate ličnosti s njemačkog govornog područja te postavljajući pitanja pokušavaju pogoditi o kome je riječ) i Pantomime (Pantomima- pogađajući o kojoj se životinji radi na njem. jeziku) te su s lakoćom koristili  jezik. S obzirom da prekomjerno korištenje digitalne tehnologije nepovoljno utječe i na obiteljsku dinamiku, učenicima je savjetovano kako taj dan mogu u potpunosti provesti BezVeze družeći se s roditeljima kako bi ih potaknuli na kvalitetnije provođenje zajedničkog vremena, primjerice rješavajući sudoku, križaljke i sl. U suradnji s nastavnicom matematike i fizike, Jasminom Alilović na satu njemačkog jezika i matematike učenici su reciklirajući izrađivali zeca, košaricu za jaje te druge ukrase kojima mogu ukrasiti svoje domove. Te iste ukrase su imenovali na njemačkom jeziku i zapisali u svoje bilježnice. Projekt je vrlo uspješno proveden.

Ivana Šošić, nastavnica njemačkog jezika

Jasmina Alilović, nastavnica matematike i fizike

objavio: Jelena Miočević   datum: 4. 5. 2023.

« Ožujak 2024 »